Balaton i okolice - wakacje już od 326 zł

Na wakacje: Balaton i okolice, Węgry

Przewodnik turystyczny: Węgry/ Balaton i okolice

Częściowe zachmurzenie
6°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
4%
Ciśnienie:
1032 hPa
Wiatr:
10 km/h360°
Największe w Europie Wschodniej jezioro stało się niemal znakiem rozpoznawczym turystyki na Węgrzech. Jezioro liczy sobie aż 77 km długości oraz od 2 do 14 km szerokości. Jego północne wybrzeże jest nieco górzyste i słynie z licznych winnic położonych na malowniczych stokach. Z kolei południowa część nabrzeża jest piaszczysta, dzięki czemu świetnie się nadaje na relaksujący wypoczynek połączony z leczniczymi kąpielami w jeziorze. Wody Balatonu są alkaliczne, dzięki czemu kąpiele są przede wszystkim wskazane dla osób ze schorzeniami układu pokarmowego oraz oddechowego. Liczne, rozsiane wokół jeziora miasteczka stanowią świetne miejsce zarówno dla osób poszukujących relaksującego wypoczynku jak i dla miłośników zwiedzania.

Regiony

 • Balaton Południowy – oferuje szeroki wybór sportów wodnych zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.
 • Balaton Północny – zachwyca malowniczymi wzgórzami pokrytymi winnicami oraz największą plażą Balatonalmadi.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Siofok, Keszthely, Balatonalmadi.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Balatonfured.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Balatonfoldvar, Badascony.

Geografia i przyroda

Balaton jest największym jeziorem na Węgrzech i w Europie Środkowej. Leży w północno – zachodnich Węgrzech na Nizinie Panońskiej, około 100 km od Budapesztu. Posiada 77 km długości oraz średnią szerokość ok. 6 km. Północny brzeg Balatonu, w przeciwieństwie do południowej strony, charakteryzuje się dość stromym zejściem do wody. Balaton zasilany jest wodą z okolicznych potoków i źródeł. Dzięki dobremu parowaniu, tutejsza woda bogata jest w siarczany, metale alkaliczne oraz jod. Okolice Balatonu tworzy Park Narodowy Pogórza Balatonu, podziemne jezioro Topolca oraz półwysep Tihany. Urokami tego rezerwatu przyrody są bazaltowe formy, pola lawowe i wydrążona w skałach osada pustelników.

Historia

Największe jezioro w Europie Środkowej – Balaton często nazywane jest węgierskim morzem. Powstało ono wyniku zalania rowu tektonicznego. Jezioro, ze względu na obfitość ryb oraz żyzne tereny dookoła, już od najdawniejszych czasów przyciągało ludzi. Jednak zainteresowanie, jakim się cieszy dzisiaj, zaczęło się dopiero na początku XX wieku, kiedy powstały tu pierwsze prawdziwe kąpieliska. Początkowo przeznaczone były one dla elit, jednak już w latach 50. ten sposób wypoczynku stał się popularny wśród szerszych warstw społecznych. Rządzący przedstawiciele partii socjalistycznej zaczęli propagować „wczasy dla mas”.
Ośrodki stale się rozwijały dostosowując swoją infrastrukturę do wymogów turystów. Ostatnia wielka modernizacja nadbalatońskich kurortów miała miejsce pod koniec lat 80. Dziś miasta i ośrodki Balatonu oferują wypoczynek na wysokim poziomie, z mnóstwem atrakcji oraz dobrym zapleczem gastronomiczno-hotelowym.

Sport i rekreacja

 • Balaton jest głównym ośrodkiem sportów wodnych na Węgrzech. Jest idealnym miejscem do uprawiania wielu dyscyplin m. in. żeglarstwa, pływania, surfingu.
 • Miłośnicy wędkarstwa w wodach Balatonu mogą się spodziewać suma, sandacza, karpia oraz amura.
 • W okolicy jeziora znajdują się jedne z najlepszych terenów łowieckich na Węgrzech. Lasy obfitują w dziką zwierzynę: jelenie, dziki oraz zające.
 • W ostatnich latach coraz więcej miłośników jazdy konnej wybiera Balaton. Praktycznie w każdym większym ośrodku wypoczynkowym, turyści znajdą w ofercie przejażdżki konne.
 • Wokół jeziora wytyczono ścieżki spacerowe oraz trasy rowerowe.
 • Balaton twierdzi to także doskonałe miejsce na wypoczynek również w zimie. Wówczas zamarznięte jezioro jest idealnym miejscem do łowienia ryb z przerębla oraz uprawiania sportów jak łyżwiarstwo czy saneczkarstwo.

Informacje praktyczne

 • Waluta – forint (HUF)
 • Wiza – nie jest wymagana.
 • Czas – do czasu polskiego należy dodać 1 godzinę.

Balaton i okolice, Węgry - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  6°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  4%
  wilgotność:
  31%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1032hPa
  wiatr:
  57°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  17:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.8°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  213°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  17:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  316°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  17:45
 • Częściowe zachmurzenie
  min.0°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  109°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:12
  zach. słońca:
  17:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  231°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:10
  zach. słońca:
  17:48

Balaton i okolice - klimat w Węgry