Balaton Północny - wakacje już od 282 zł

Na wakacje: Balaton Północny, Węgry

Przewodnik turystyczny: Węgry/ Balaton i okolice/ Balaton Północny

Pochmurno
1°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
62%
Ciśnienie:
1027 hPa
Wiatr:
8 km/h137°
Wybrzeże północne tego malowniczego jeziora ma o wiele bardziej urozmaicony krajobraz niż część południowa. Znajduje się tu wiele zabytków, a na pobliskich wzgórzach rozpościerają się winiarnie. Największą plażę w regionie można znaleźć w Balatonalmadi, natomiast najbardziej znanym uzdrowiskiem jest Balatonfured. Lecznicze walory tutejszych wód znali już starożytni Rzymianie. Znanym i chętnie odwiedzanym miejscem jest także półwysep Tihany, na którym znajduje się rezerwat przyrody oraz niewielkie jezioro.

Atrakcje

 • Park Narodowy Felvidéki – prawdziwe bogactwo przyrody. Do najbardziej znanych miejsc należy Niecka Káli Niecka Káli, w której zobaczyć można unikalne formacje skalne jakimi są kamienne morza.
 • Wzgórze Szent György– wraz z 4 km szlakiem edukacyjnym jest jednym z najchętniej odzwiedzanych miejsc w parku.
 • Półwysep Tihany – ze wzgórzem, na którym znajduje się Opactwo Benedyktynów. Rozciąga się stąd wspaniały widok na okolicę. Na półwyspie koniecznie zobaczyć trzeba Złoty Dom oraz pola lawendy.
 • Topolca – wyjątkowo malownicze miasto z podziemnym jeziorem. Na turystów czeka tu wiele zabytków, knajpek i restauracji, ślicznych zakątków i uroczych uliczek. Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni zobaczyć ruiny zamków.
 • Folwark w Salföld – zobaczyć tu można pamiątki geologiczne, botaniczne czy architektury ludowej. W tym ciekawym miejscu poznać można również autochtoniczne węgierskie zwierzęta domowe. Wśród nich znajdują się owce serbskie, bawoły, szare bydłoi konie.
 • Aquaparki – jedna z największych atrakcji wśród dzieci. Nad Balatonem jest sporo parków wodnych. Największy znajduje się w Balatonfured.
 • Veszprem – miasteczko z ogrodem zoologicznym i botanicznym.
 • Kaszthely – najstarsze miasto w okolicach Balatonu. Na turystów czeka tu wiele zabytków np. Niezwykły Pałac. Miasto słynie z festiwalu balatońskiego.
 • Termalne jezioro w Heviz – unikalne miejsce, które przyciąga wielu turystów.
 • Badacsony – idealne miejsce dla miłośników wina i winikultury. Miejscowość Badacsony położona jest u podnóża góry o tej samej nazwie. Na zboaczach Badacsony znajdują się winiarnie i gospody. Miejsce to znane jest głównie z wina Olaszrizling.

Ośrodki

 • Balatonfured – znany ośrodek żeglarski oraz leczniczy. Balatonfured jest również popularną miejscowością wypoczynkową.
 • Balatonederics - niewielkie miasteczko malowniczo położone u podnóża wzgórz Kasztheley, otoczone winnicami. Słynie z wina i słońca.
 • Palkove – spokojna miejscowość wypoczynkowa niedaleko Balatonfured i Półwyspu Tihany.
 • Szigliget – miasteczko położone nad największą zatoką Balatonu. W miasteczku znajdują się podziemne piwnice wykute w skale w XVIII w. A w pobliżu ruiny zamku i fortecy.
 • Balatongyorok – typowo letniskowa miejscowość nad Balatonem. Miasteczko słynie z wielu zabytków oraz przepięknych krajobrazów. Na północ od miasta znajduje się wielki park, w którym na pewno doskonale czuć się będą miłośnicy przyrody.
 • Balatonfuzfo – urocza, romantyczna miejscowość oraz rodzinny kurort. Turystom oferuje dwie piaszczyste plaże i masę atrakcji. Miasto zaczęło się rozwijać od 1920 r., gdy powstała pierwsza plaża, wybudowano drogi, otwarto pocztę i dworzec. Przemysł rozkwitł w 1927 wraz z otwarciem wytwórni prochu strzelniczego.
 • Balatonalmadi – miejscowość wypoczynkowa utworzona z dawnych wiosek winiarskich.

Geografia i przyroda

Balaton jest największym jeziorem na Węgrzech i w Europie Środkowej. Leży w północno – zachodnich Węgrzech na Nizinie Panońskiej, około 100 km od Budapesztu. Posiada 77 km długości oraz średnią szerokość ok. 6 km. Północny brzeg Balatonu, w przeciwieństwie do południowej strony, charakteryzuje się dość stromym zejściem do wody. Balaton zasilany jest wodą z okolicznych potoków i źródeł. Dzięki dobremu parowaniu, tutejsza woda bogata jest w siarczany, metale alkaliczne oraz jod. Okolice Balatonu tworzy Park Narodowy Pogórza Balatonu, podziemne jezioro Topolca oraz półwysep Tihany. Urokami tego rezerwatu przyrody są bazaltowe formy, pola lawowe i wydrążona w skałach osada pustelników. Balaton jest największym jeziorem na Węgrzech i w Europie Środkowej. Leży w północno – zachodnich Węgrzech na Nizinie Panońskiej, około 100 km od Budapesztu. Posiada 77 km długości oraz średnią szerokość ok. 6 km. Północny brzeg Balatonu, w przeciwieństwie do południowej strony, charakteryzuje się dość stromym zejściem do wody. Balaton zasilany jest wodą z okolicznych potoków i źródeł. Dzięki dobremu parowaniu, tutejsza woda bogata jest w siarczany, metale alkaliczne oraz jod. Okolice Balatonu tworzy Park Narodowy Pogórza Balatonu, podziemne jezioro Topolca oraz półwysep Tihany. Urokami tego rezerwatu przyrody są bazaltowe formy, pola lawowe i wydrążona w skałach osada pustelników. Na północnym wybrzeżu Balaton jest dość głęboki.
Tu także można spotkać prawdziwe skarby natury: dzikie orchidee, goryczka gorzkawa, wełnianka wąskolistna, łyski, kurki wodne, kropiatki i zielonki, kumaki, żaby wodne, szare ropuchy, łasice. Wybrzeże porastają trzciny, oczeret, sitowie oraz tatarakiem.

Historia

Największe jezioro w Europie Środkowej – Balaton często nazywane jest węgierskim morzem. Powstało ono wyniku zalania rowu tektonicznego. Jezioro, ze względu na obfitość ryb oraz żyzne tereny dookoła, już od najdawniejszych czasów przyciągało ludzi. Jednak zainteresowanie, jakim się cieszy dzisiaj, zaczęło się dopiero na początku XX wieku, kiedy powstały tu pierwsze prawdziwe kąpieliska. Początkowo przeznaczone były one dla elit, jednak już w latach 50. ten sposób wypoczynku stał się popularny wśród szerszych warstw społecznych. Rządzący przedstawiciele partii socjalistycznej zaczęli propagować „wczasy dla mas”.
Ośrodki stale się rozwijały dostosowując swoją infrastrukturę do wymogów turystów. Ostatnia wielka modernizacja balatońskich kurortów miała miejsce pod koniec lat 80. Dziś miasta i ośrodki Balatonu oferują wypoczynek na wysokim poziomie, z mnóstwem atrakcji oraz dobrym zapleczem gastronomiczno-hotelowym.

Sport i rekreacja

 • Balaton jest głównym ośrodkiem sportów wodnych na Węgrzech. Jest idealnym miejscem do uprawiania wielu dyscyplin m. in. żeglarstwa, pływania, surfingu.
 • Miłośnicy wędkarstwa w wodach Balatonu mogą się spodziewać suma, sandacza, karpia oraz amura.
 • W okolicy jeziora znajdują się jedne z najlepszych terenów łowieckich na Węgrzech. Lasy obfitują w dziką zwierzynę: jelenie, dziki oraz zające.
 • W ostatnich latach coraz więcej miłośników jazdy konnej wybiera Balaton. Praktycznie w każdym większym ośrodku wypoczynkowym, turyści znajdą w ofercie przejażdżki konne.
 • Wokół jeziora wytyczono ścieżki spacerowe oraz trasy rowerowe.
 • Balaton twierdzi to także doskonałe miejsce na wypoczynek również w zimie. Wówczas zamarznięte jezioro jest idealnym miejscem do łowienia ryb z przerębla oraz uprawiania sportów jak łyżwiarstwo czy saneczkarstwo.

Informacje praktyczne

 • Waluta – forint (HUF).
 • Wiza – nie jest wymagana.
 • Czas – do czasu polskiego należy dodać 1 godzinę.


Balaton Północny, Węgry - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  5°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  62%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  5 km
  ciśnienie:
  1027hPa
  wiatr:
  84°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  16:04
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.6°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  98°   1 km/h
  wsch. słońca:
  07:09
  zach. słońca:
  16:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.6°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  322°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  16:03
 • Pochmurno
  min.-1°C max.2°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  101°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  16:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-2°C max.4°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  137°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  16:02

Balaton Północny - klimat w Węgry