Budapeszt i Zakole Dunaju - wakacje już od 880 zł

Na wakacje: Budapeszt i Zakole Dunaju, Węgry

Przewodnik turystyczny: Węgry/ Budapeszt i Zakole Dunaju

Bezchmurna noc
4°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1030 hPa
Wiatr:
15 km/h310°
Stolica Węgier wraz z okolicą to świetna propozycja zarówno dla osób poszukujących spokojnego wypoczynku jak i dla miłośników zwiedzania. Budapeszt – uznawany za jedno z najpiękniejszych miast europejskich – zachwyca ilością zabytków, muzeów oraz swoja wielowiekową historią. Zakole Dunaju (Dunakanyar), które znajduje się nieco na północ od Budapesztu. Zielone tereny wokół zakola stanowią ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców stolicy. Na tym odcinku rzeki znajduje się kilka malowniczych miasteczek jak Szentendre, Wyszehrad i Esztergom.

Regiony

 • Budapeszt i okolice – słynie z wiele wspaniałych zabytków, budowli oraz muzeów. Będąc tu warto zobaczyć kilka pobliskich miasteczek, które żyją w cieniu stolicy.
 • Zakole Dunaju – zachwyca malowniczym krajobrazem, zielonymi terenami, które stwarzają świetne warunki do wypoczynku aktywnego.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Budapeszt, Erd.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Zamek Królewski w Budapeszcie, Kościół Macieja, Parlament, Most Łańcuchowy, Muzeum Wojny, Wieża św. Magdaleny w Budapeszcie, Bazylika Św. Stefana w Budapeszcie, ruiny zamku królewskiego z X w. w Esztergom, kamienice z XVI i XVIII w. w Esztergom.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Budapeszt, Esztergom, Szentendre, Erd, Wyszehgrad.

Geografia i przyroda

Budapeszt jest stolicą i zarazem największym miastem Węgier. Miasto położone jest w północnej części kraju. Jest to jedna z najwspanialszych metropolii Europy Środkowej, ośrodek kulturalny, naukowy oraz uzdrowiskowy. Leży nad Dunajem, który przepływa przez miasto od północy na południe. Rzeka ta dzieli teren na dwie części, lewą stronę tworzy Peszy położony na równinie. Natomiast Prawobrzeżna Buda to wzgórze osiągające 527 m. Centrum miasta charakteryzuje się wspaniałą architekturą. Znajdują się tu również znane od lat źródła termalne. We wzgórzach budańskich znajduje się kilka dostępnych do zwiedzania jaskiń: Pálvölgyi-barlang, Mátyás-barlang.

Historia

Budapeszt powstał w IV w. p.n.e., wówczas na prawym brzegu Dunaju powstała celtycka osada Ak Ink. Tereny te zamieszkiwane były w okresie I-IV wieku p.n.e. także przez Rzymian, którzy stworzyli tutaj miasto Aquincum, zwane obozem wojskowym. Wówczas był to ważny ośrodek, punkt strategiczny na granicznej linii Dunaju. W okresie średniowiecza zaczęły powstawać węgierskie miasta. Po prawej stronie Dunaju powstała Buda, natomiast po stronie lewej powstał Peszt. Buda dynamicznie się rozwijała, a w 1361 roku stała się stolicą królestwa. Wtedy zbudowano Zamek Królewski, klasztory, kościoły, pałace oraz bogate domy mieszczaństwa. W Buddzie doskonale rozwijał się handel oraz rzemiosło. W okresie odrodzenia stała się jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Europie. Natomiast rozwój Pesztu nastąpił dopiero w 1808 roku. Powstała tu Królewska Komisja Upiększenia miasta, Węgierska Akademii Nauk oraz Teatr Narodowy. Największy przełom dla tych dwóch miast rozpoczął się w XIX i XX wieku. Utworzenie dualistycznej monarchii austro-węgierskiej spowodowało, że w 1872 roku miasta Buda i Peszt połączyły się w jedno – Budapeszt. W późniejszym okresie Budapeszt stał się wielkim miastem oraz stolicą Węgier.

Sport i rekreacja

 • W okolicy Budapesztu wybudowano kilka pól golfowych. W każdym roku w czerwcu organizowane są mistrzostwa amatorów, natomiast tradycyjne Mistrzostwa Open odbywają się pod koniec września.
 • Nad Budapesztem można polatać balonem lub szybowcem. Loty na szybowcach odbywają się codziennie od 9 rano do zmierzchu, natomiast lot balonem trwa przez cały dzień.
 • Budapeszt nie jest najlepszym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Będąc tu można jedynie wybrać się do licznych publicznych basenów, które niestety w sezonie letnim są zatłoczone.
 • W Budapeszcie działa wiele stadnin i szkółek konnych, gdyż Węgrzy są miłośnikami tej dyscypliny.
 • Okolice Budapesztu, porośnięte gęstymi lasami wzgórza Budańskie, zachęcają do długich spacerów.

Informacje praktyczne

 • Waluta – forint (HUF).
 • Wiza – nie jest wymagana.
 • Czas – do czasu polskiego należy dodać 1 godzinę.

Budapeszt i Zakole Dunaju, Węgry - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  7°C
  opady:
  3.3 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1030hPa
  wiatr:
  277°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  17:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  235°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:12
  zach. słońca:
  17:38
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.8°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  292°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:10
  zach. słońca:
  17:40
 • Pochmurno
  min.0°C max.5°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  87°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  17:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  233°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:43

Budapeszt i Zakole Dunaju - klimat w Węgry