Węgry - wakacje już od 171 zł

Na wakacje: Węgry Północne, Węgry

Przewodnik turystyczny: Węgry/ Węgry Północne

Częściowe zachmurzenie
25°C
Opady:
0.3 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
19 km/h340°
Granicząca ze Słowacją północna część Węgier jest w większości pokryta łagodnymi pagórkami i niewysokimi górami. To właśnie tu znajduje się najwyższy szczyt niemal w całości równinnych Węgier – Kekes, liczący sobie 1015 m npm. Głównymi ośrodkami oraz najchętniej odwiedzanymi miastami regionu są Eger, Miskolc i Salgotarjan. Północne Węgry to także kraina słynąca z podziemnych kąpielisk termalnych oraz rozległych winnic. W niewielkim mieście Tokaj produkuje się białe, słodkie wino, które dzięki swojemu niepowtarzalnemu smaku, znane jest na całym świecie.

Regiony

 • Region Eger-Gyongos – region pełen winnic, pięknych widoków i ciekawych miast.
 • Region Miskolc – Tokaj – na turystów czeka tu wiele malowniczych miejsc, zabytków oraz winnic. Region słynie z popularnego wina Tokaj.
 • Region Salgotarjan – górzysty, zielony region pełen zamków. Miasto Salgotarjan zostało założone jako ośrodek górniczy.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Miskolc, Eger, Gyongos.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Park Narodowy Aggtelek, Minaret w Eger, Zamek Istvan Dobó w Eger, kąpielisko termalne w Miskolc, Synagoga w Miskolc, Zamek Diósgyor, Kościół pod wezwaniem św. Piotra i św. Pawła w Miskolc, Mezőkövesd, Bogács, Hortobágy, Szilvásvárad (piękny wodospad), Aggtelek (jaskienie stalaktytowe), Egerszalók (gejzery), Lillafüred, Miskolc Tapolca.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Eger, Miskolc.

Geografia i przyroda

Północne Węgry to region oddalony o ok. 100 km od Budapesztu, graniczący ze Słowacją. Północ kraju jest pagórkowata i zielona, poprzecinana rzekami i strumieniami. Tereny te znajdują się na Średniogórzu Północnowęgierskim (Góry Bukowe, Góry Matra, wzgórza Cserehát i Góry Zemplińskie) oraz w północnej części doliny Cisy. Najważniejsze rzeki to Sajó, Bodrog, Tarna, Lasko i Hornad. Południe regionu to równina Heves znajdująca się na terenach Międzyrzecza Dunaju. Znaczną część tego regionu pokrywają lasy i winnice. Tu produkuje się Tojaka oraz wino zwane „bycza krew”. Przyroda jest tu dziewicza i zróżnicowana. Liczne parki narodowe i rezerwaty przyrody chronią naturalne bogactwo kraju. Region ten obfituje również w lecznicze źródła termalne.

Historia

Historia tych terenów sięga czasów pradawnych. Ślady życia na tych terenach mają 70 tys. lat. W starożytności ziemie należące dziś do miasta Miszkolc były zamieszkiwane przez ludy germańskie. Później pojawili się Węgrzy. W XII w. część regionu należała do króla, a pozostałe ziemie do klanów, np. do klanu Miskolc. Znaczna część Borsod była zarządzana przez klan Bors-Miskóc, podczas gdy Abaúj było posiadłością klanu Aba. Miskolc, jako gród, pojawia się w anonimowych wspomnieniach z 1173 r. Ludwik Węgierski uznał Miskolc za miasto rolnicze, dał mu prawa i dołączył do korony. W XVI w. wzrasta znaczenie wina i winiarstwa w tych regionach. Miskolc zaczyna się prężnie rozwijać. Rozwój hamuje jednak najazd turecki w 1544 r. Różnica miedzy wsiami a miastami stała się wyraźna za panowania Andegawenów. W XVIII w. Austriacy napadli, zrabowali i podpalili Miskolc. W 1711 r. wybuchła epidemia cholery, która zdziesiątkowała mieszkańców miasta. Duże znaczenie dla historii regionu, jak i kraju miała religia. To właśnie na tych ziemiach Rozpoczęła się reformacja. Pierwszy protestancki uniwersytet został założony w Sarospatak. XIX w. to okres rozwoju i prosperity. Powstaje wtedy wiele nowych budynków, fabryk, kopalni, rozbudowuje się kolej. I wojna światowa i Traktat w Trianon osłabia państwo. Znaczna część kraju zostaje podzielona między sąsiednie państwa.

Sport i rekreacja

 • To idealny region na rowerowe, piesze i konne wycieczki.
 • Warto zwiedzić to miejsce szlakiem winiarni.
 • To doskonałe miejsce dla wędkarzy.
 • Dobrym pomysłem będzie także lot balonem czy paralotnią.

Informacje praktyczne

 • Waluta – forint (HUF).
 • Wiza – nie jest wymagana.
 • Czas – do czasu polskiego należy dodać 1 godzinę.

Węgry Północne, Węgry - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  25°C
  opady:
  2.7 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  70°   15 km/h
  wsch. słońca:
  04:39
  zach. słońca:
  20:40
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.16°C max.26°C
  opady:
  5.2 mm
  wiatr:
  131°   8 km/h
  wsch. słońca:
  04:39
  zach. słońca:
  20:40
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.18°C max.28°C
  opady:
  6.3 mm
  wiatr:
  166°   4 km/h
  wsch. słońca:
  04:39
  zach. słońca:
  20:41
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.19°C max.26°C
  opady:
  7.4 mm
  wiatr:
  161°   5 km/h
  wsch. słońca:
  04:39
  zach. słońca:
  20:41
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.18°C max.27°C
  opady:
  8.1 mm
  wiatr:
  127°   5 km/h
  wsch. słońca:
  04:39
  zach. słońca:
  20:41

Węgry Północne - klimat w Węgry