Zakole Dunaju - wakacje już od 781 zł

Na wakacje: Zakole Dunaju, Węgry

Przewodnik turystyczny: Węgry/ Budapeszt i Zakole Dunaju/ Zakole Dunaju

Częściowe zachmurzenie
3°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
995 hPa
Wiatr:
7 km/h150°
Zwane przez Węgrów ‘Dunakanyar'zakole znajduje się kilka kilometrów na północ od Budapesztu. Ciągnące się wzdłuż rzeki okolice stanowią ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców stolicy. Malowniczy krajobraz oraz zielone tereny stwarzają świetne warunki do wypoczynku aktywnego. To także miejsce dla osób, którym zabytki Budapesztu nie wystarczają. Na tym odcinku rzeki znajduje się kilka malowniczych miasteczek jak Szentendre – ulubione miejsce artystów, Wyszehrad i Esztergom, w których podziwiać można liczne zabytki, w tym kościoły czy ruiny średniowiecznych zamków warownych.

Atrakcje

 • Szentendre – historyczne miasto z muzeami i zabytkami, w okolicy którego znajduje się malowniczy park na wyspie Maia.
 • Esztergom – historyczne miasto nad Dunajem, przy granicy ze Słowacją. Na turystów czeka tu wiele zabytków.
 • Szentendre – historyczne miasto z muzeami i zabytkami, w okolicy którego znajduje się malowniczy park na wyspie Maia.
 • Wyszehgrad – dawna stolcia, historyczne miasto znane ze zjazdów wyszehradzkich. Do najważniejszych miejsc należą ruiny królewskiego pałacu, wieża Salomona oraz cytadela, z której rozciąga się niesamowity widok na doliny Dunaju.
 • Muzeum Marcepana w Szentendre -
 • Górny Zamek – na wzgórzu w Wyszehgradzie. Roztacza się stamtąd wspaniały widok. Na turystów w mieście zekają jeszcze trzy zamki.
 • Cerkiew Zwiastowania – XVIII-wieczna budowla w Szentendre, w której zoabczyć można piękne ścienne malowidła, carskie wrota i wielki ikonostas.
 • Vac – zwane także miastem kościołów, wśód których najważniejszym i najchętniej odwiedzanym jest katedra. Charakterystycznym elementem świątyni jest sześć wielkich, korynckich kolumn.

Ośrodki

 • Taksony – niewielka wioska, która stanowi świetną bazę do zwiedzania regionu.

Geografia i przyroda

Region położony na północ od Budapesztu. Te zielone tereny i płynąca rzeka stanowią ulubione miejsce odpoczynku wśród mieszkańców stolicy. Region ten zaczyna się w mieście Ostrzyhom, a kończy w Szentendre. Tu także Mała Nizina Węgierska zmienia się w Wielką Nizinę Węgierską. TO ogromna równina, która odpada z północy na południe. Dunaj zmienia kierunek ze wschodniego na południowy. Rzeka przecina w poprzek wzgórza: wewnątrz łuku znajdują się wzgórza Gerecse, Pilis i Budal, które należą do Średniogórza Zadunajskiego; na zewnątrz pozostają Börzsöny, Cserhát, Gödöllö wchodzące w skład Średniogórza Północnowęgierskiego. Tu także znajdują się historyczne węgierskie miasta pełne zabytków i wielu ciekawych miejsc. Za Zakolem znajdują się już przedmieścia stolicy.
Panuje tu klimat umiarkowany, kontynentalny. Gleby są bardzo urodzajne. Dawniej teren ten pokrywał step oraz podmokłe lasy łegowe, jednak przez lata, pod wpływem działalności człowieka całkowicie zniknęły. Dziś region ten to grunty rolne. Są tu również niewielkie złoża gazu ziemnego i ropy naftowej.

Historia

Tereny te były zamieszkałe już za czasów Rzymian. Rzymianie wybudowali tu fortecę. Później zjawili się tu Słowianie. Słowiańska nazwa miasta dosłownie oznacza Zamek na wzgórzu. Węgrzy zjawili się na tych terenach w IX w. Wzmianki o Wyszehgradzie pojawiają się również w 1009 r. - miasto było wtedy siedzibą żupy i archidiakonii. XIII w. to najazdy Mongołów. Król Bela IV decyduje się wybudować w Wyszehgradzie cytadelę. Karol Robert, król Węgier zdecydował się w 1323 r stworzyć w Wyszehgradzie swą siedzibę. Z jego rozkazu wybudowano tam zamek, który przez kolejne lata był zamieszkiwany przez węgierskich władców. Wyszehgrad był miejscem zjazdów wyszehradzkich – spotkań królów Czech, Węgier i Polski. Zygmunt Lubomirski zdecydował się przenieść stolicę do Budy, jednak Maciej Korwin ponownie zamieszkał w Wyszehgradzie. W XVI w., po najazdach tureckich, gdy zniszczono miast oraz cytadelę Wyszehgrad utracił status stolicy. Miasto odbudowano wiek później, a prawa miejskie otrzymało ponownie dopiero w 2000 r.

Sport i rekreacja

 • To świetne miejsce na wycieczki piesze, konne, rowerowe.
 • Zadowoleni będą również miłośnicy wędkowania.
 • Golfiści mogą udać się w okolice Budapesztu, gdzie czeka na nich kilka świetnych pól golfowych.

Informacje praktyczne

 • Waluta – forint (HUF).
 • Wiza – nie jest wymagana.
 • Czas – do czasu polskiego należy dodać 1 godzinę.

Zakole Dunaju, Węgry - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  5°C
  opady:
  8.9 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  7 km
  ciśnienie:
  995hPa
  wiatr:
  259°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  16:32
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.4°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  303°   20 km/h
  wsch. słońca:
  07:19
  zach. słońca:
  16:34
 • Pochmurno
  min.0°C max.3°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  292°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:18
  zach. słońca:
  16:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-1°C max.3°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  285°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  16:37
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
  min.-2°C max.2°C
  opady:
  6.0 mm
  wiatr:
  223°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:15
  zach. słońca:
  16:38

Zakole Dunaju - klimat w Węgry